"Jestem, bo Ty byłaś"
(Przypinki na Dzień Matki i nie tylko)
KIEDY "DZIEŃ MATKI" JEST SZCZEGÓLNIE TRUDNY
Święta i inne szczególne daty mogą być bolesnym przypomnieniem o stracie kogoś bliskiego. W Dzień Matki nie wszyscy świętują tak samo. Dla niektórych osób może być to szczególnie trudny czas. Ci, którzy niedawno stracili matkę, zmagają się z pierwszym Dniem Matki bez niej. Inni, których matki odeszły kilka lat temu, wciąż odczuwają ból straty, który nasila się w takie symboliczne dni. Są też ci, którzy spędzą ten dzień opiekując się umierającą lub ciężko chorą mamą. A także ci, których matki fizycznie są obecne, lecz z powodu choroby demencyjnej stracili z nimi wcześniejszy rodzaj relacji. Każda z tych sytuacji niesie ze sobą swoje własne, często skomplikowane emocje i wyzwania.
pomysły na Dzień Matki, gdy mamy już z nami nie ma
Nie ma jednego właściwego sposobu na uczczenie pamięci zmarłej mamy, jednak wierzę, każdy jest w stanie znaleźć odpowiedni sposób dla siebie – taki, który wyraża jego unikalną wieź z mamą.
Dla jednych jest to odwiedzenie grobu mamy z bukietem jej ulubionych kwiatów, zapalenie znicza i osobista modlitwa; inni mogą wybrać np. przeglądanie starych zdjęć, czytanie listów czy wspominanie wspólnie spędzonych chwil. Można pójść do ulubionej kawiarni mamy i zamówić jej ulubione ciasto; wyciągnąć z szuflady przepis na jej popisowy sernik i spróbować go upiec (nie wyjdzie taki sam, wiadomo… ale nie o popis cukierniczy tu chodzi), zatańczyć wieczorem do jej ulubionej muzyki lub zanucić kołysankę, którą śpiewała nam do snu, patrząc przez okno na nocne niebo…
Można tego dnia spryskać się jej ulubionymi perfumami, owinąć w jej szal w drodze do pracy, założyć na wieczorne spotkanie jej bransolety.
Możesz też, jeśli czujesz, że masz na to czas i przestrzeń, pomyśleć nad zorganizowaniem prostej ceremonii w kontekście Dnia Matki, dla siebie lub większej grupy osób. Łączenie się jako społeczność, zwłaszcza w okolicach ważnych dat i rocznic, może być niezwykle uzdrawiające i wspierające.
Z myślą o tych, którzy w niedawnym czasie stracili swoje mamy lub, tak po prostu, bardzo za nimi tęsknią, stworzyłam kilka wzorów przypinek, które można nosić przy sobie jako taki „tajny sygnał” naszej więzi z mamą.
Jestem, bo Ty byłaś (wzór 1)
rozmiar: 37 mm
cena: 16 zł
Jestem, bo Ty byłaś (wzór 2)
rozmiar: 37 mm
cena: 16 zł
Nauczyłaś mnie patrzeć w gwiazdy (wzór 1)
rozmiar: 37 mm
cena: 16 zł
Nauczyłaś mnie patrzeć w gwiazdy (wzór 2)
rozmiar: 37 mm
cena: 16 zł
Wieloryby (na zawsze w moim sercu)
rozmiar: 37 mm
cena: 16 zł
Niezapominajka (na zawsze w moim sercu)
rozmiar: 37 mm
cena: 16 zł
Jak zamawiać?
Zamówienia proszę kierować na adres e-mail: sklep@izabelajachnicka.pl
Płatność: Blik lub przelew bankowy na podane w mailu zwrotnym dane
Wysyłka:
- Paczkomat, koszt przesyłki 13 zł
- Poczta Polska, koszt przesyłki priorytetowej krajowej 9 zł
Pierwszy, drugi, kolejny Dzień Matki bez naszej mamy może być dla nas trudnym czasem. To zupełnie normalna reakcja na stratę kogoś, z kim byliśmy blisko tak wiele lat; właściwie, w przypadku mamy, można śmiało powiedzieć, że „była z nami od zawsze” i nie będzie to figura retoryczna.
Warto jest zadbać o siebie tego szczególnego dnia i być dla siebie wyrozumiałym. Jeśli to możliwe, trudniejsze rzeczy odłożyć na inny dzień. Zaplanować coś przyjemnego i niewymagającego, nawet jeśli miałoby być pozorną drobnostką, jak spacer po lesie lub chwila z muzyką.
O innych strategiach radzenia sobie w święta po śmierci mamy możesz przeczytać w tym tekście. Być może wszystkie rady w nim zawarte będą chybione ale jeśli znajdzie się choć jedna, która przyniesie Ci chwilę wytchnienia, warto było go pisać.
Izabela Jachnicka
Projektuję i prowadzę osobiste ceremonie pogrzebowe w nurcie „slow farewell” – spokojne, piękne, rodzinne uroczystości, nastawione na przeżycie pożegnania z ukochaną osobą w bezpiecznej, empatycznej atmosferze. Wspieram w żałobie i edukuję. W wolnych chwilach prowadzę spotkania Death Cafe, Death Game Night, piszę bloga lub nagrywam podcast. Jeśli podoba Ci się to, co robię, możesz postawić mi kawę 🙂