ceremonie@izabelajachnicka.pl
tel. +48 791 777 302

Trwałe więzi w praktyce - warsztaty dla dzieci

Różdżka wspomnień

Dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują przestrzeni do wyrażania swoich uczuć i budowania wspomnień o bliskich, którzy odeszli. Jedną ze współczesnych koncepcji dotyczących żałoby jest teoria „continuing bonds” (kontynuowania więzi). Zamiast dążyć do „zakończenia” relacji ze zmarłymi, teoria ta sugeruje, że przekształcanie i utrzymywanie więzi z bliskimi po ich śmierci jest naturalnym i zdrowym procesem.

Teoria kontynuowania więzi ("continuing bonds")

Teoria „Continuing Bonds” (kontynuowanie więzi) to podejście do żałoby, które podkreśla, że więź z osobą zmarłą może być podtrzymywana i przekształcana, zamiast całkowicie zerwana. Ta koncepcja stanowi odwrócenie wcześniejszych poglądów na żałobę, które często sugerowały konieczność zakończenia relacji ze zmarłym, aby „móc ruszyć dalej”.

Teoria ta została po raz pierwszy omówiona w książce „Continuing Bonds: New Understandings of Grief”, opublikowanej w 1996 r. przez jej twórców: Dennisa Klassa, Phyllisa Silvermana i Stevena Nickmana. Teoria ta zakłada, że bliscy osoby zmarłej mogą, a nawet powinni utrzymywać z nią więź poprzez wspomnienia, rytuały i inne działania. Relacja z osobą zmarłą nie musi się kończyć, ale może ulec przekształceniu, stając się częścią życia w nowy sposób.

Przykładowe formy kontynuowania więzi:

  • wspomnienia:  przypominanie sobie o zmarłym, dzielenie się opowieściami i wspomnieniami,
  • rytuały i obrzędy: udział w tradycyjnych ceremoniach lub tworzenie nowych rytuałów upamiętniających zmarłego,
  • symboliczne akty: noszenie pamiątek, odwiedzanie miejsc związanych z osobą zmarłą, pisanie listów do zmarłego,
  • duchowe praktyki: modlitwa, medytacja, utrzymywanie duchowej więzi ze zmarłym.


Utrzymywanie więzi może dawać poczucie, że zmarły jest wciąż obecny w naszym życiu, przynosić ukojenie i służyć jako źródło wsparcia emocjonalnego. Dzięki utrzymywaniu więzi łatwiej jest też przejść przez (spowodowaną przez śmierć) zmianę tożsamości (np. przejście z „żony” we „wdowę”), integrując wspomnienia o zmarłym z nową rzeczywistością.

Różdżka wspomnień

Różdżka Wspomnień to kreatywne narzędzie, które pomaga dzieciom (ale też dorosłym) dzielić się wspomnieniami o bliskiej osobie, która odeszła.

Jak zrobić Różdżkę Wspomnień?

Oto, czego będziesz potrzebować:

  • sztywny, kolorowy papier lub bristol
  • nożyczki
  • klej lub taśma dwustronna
  • długi patyczek (np. od szaszłyka; świetnie nadają się też pałeczki do azjatyckiego jedzenia)
  • ozdoby: wstążki, brokat, naklejki, pisaki i wszystko, co chcesz użyć do ozdobienia!


Instrukcję robienia różdżki wspomnień znajdziesz w pdf poniżej. Możesz pobrać ją i wydrukować, żeby zawsze była pod ręką.

Bransoletki pamięci

Bransoletki pamięci

Bransoletki Pamięci to osobiste, symboliczne ozdoby, które pomagają
zachować pamięć o ukochanych osobach i ważnych chwilach. Każdy
koralik umieszczony na bransoletce ma swoje szczególne znaczenie.

Jak zrobić Bransoletkę Pamięci?

Oto, czego będziesz potrzebować:

  • gumka, elastyczna żyłka lub sznureczek
  • nożyczki
  • rozmaite koraliki, guziki i inne rzeczy do nawlekania
  • świeczka, zapałki lub zapalniczka (konieczna pomoc osoby dorosłej!) do przytopienia końcówek gumki lub żyłki po obcięciu.


Instrukcję robienia bransoletki pamięci znajdziesz w pdf poniżej. Możesz pobrać ją i wydrukować, żeby zawsze była pod ręką. To ważne, bo żaden koralik nie jest tam przypadkowy 🙂

Piknik Rodzinny „Odczarowanie Hospicjum”

Jeśli chciałbyś / chciałabyś przygotować z dzieckiem różdżkę wspomnień lub bransoletkę pamięci, a przy okazji spotkać się ze mną i porozmawiać, koniecznie przyjdź 14 września 2024 r. na 13. Charytatywny Piknik Rodzinny „Odczarowanie Hospicjum”, który odbędzie się w ogrodzie  Fundacji Hospicjum Onkologiczne przy ul. Pileckiego 105 w Warszawie. Wydarzenie potrwa od godziny 11:00 do 16:00.

Będę na Was czekać na stoisku Instytutu Dobrej Śmierci

Izabela Jachnicka

Izabela Jachnicka pogrzeby humanistyczne

Projektuję i prowadzę osobiste ceremonie pogrzebowe w nurcie „slow farewell” oraz inne ceremonie (m.in. ceremonie rocznicowe) nastawione na przeżycie pożegnania z ukochaną osobą w bezpiecznej, empatycznej atmosferze. Wspieram w żałobie. Jestem autorką gry konwersacyjnej na temat śmierci. W wolnych chwilach nagrywam podcast „Ścieżki Żałoby” lub tworzę podnoszące na duchu kartki kondolencyjne. Jeśli podoba Ci się to, co robię, możesz postawić mi kawę 🙂