Jakie życzenia złożyć komuś, kto stracił bliską osobę?
Jakie życzenia złożyć osobie, która przeżywa stratę kogoś bliskiego, aby przekazać wsparcie i otuchę w okresie Świąt? Często boimy się składać życzenia (dzwonić, esemesować, pisać kartki świąteczne) pogrążonym w żałobie przyjaciołom lub krewnym bo nie wiemy co właściwie moglibyśmy powiedzieć lub napisać. Dziś przychodzę z gotową odpowiedzią, abyś mógł/mogła poczuć się pewniej, wspierając ukochaną osobę w czasie jej żałoby w okresie świątecznym.
ZASADA 1: NIE UDAWAJ, ŻE "NIC SIĘ NIE STAŁO"
W okresie Świąt i innych rocznic osoby w żałobie szczególnie potrzebują wsparcia społeczności. Miło jest wiedzieć, że mimo, iż zachwiał im się świat, ktoś nadal o nich myśli i pamięta.
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek przy pisaniu świątecznych życzeń do osób, które straciły kogoś bliskiego. Śmiało możesz też wykorzystać te pomysły składając życzenia przy świątecznym stole, dzwoniąc lub pisząc.
Pierwsza, podstawowa zasada to: nie unikamy „trudnego tematu”. Tym, co szczególnie pomaga osobom w żałobie jest pokazanie, że zauważamy ich stratę. Czasami zdarza się, że dana osoba zmarła na początku roku. Pod koniec roku wiele osób, szczególnie luźno z nią związanych, „przechodzi do porządku dziennego”. Tymczasem najbliższe osoby nadal zmagają się z bólem, czując się w tym coraz bardziej osamotnione.
Dlatego możesz powiedzieć np.:
- „Wiem, że Święta w tym roku mogą być trudne”
- „Wiem, że Boże Narodzenie w tym roku może wyglądać inaczej”
Daj adresatowi znać, że mimo, iż te Święta mogą wydawać się mu/jej nietypowe, a nawet dziwne, ty nadal pamiętasz dlaczego tak jest – że kogoś w czasie tych Świąt będzie szczególnie brakować.
ZASADA 2: ODWAŻNIE WSPOMNIJ ZMARŁĄ OSOBĘ
Wymień gdzieś w życzeniach jej imię. Wspomnienie imienia zmarłej osoby da odbiorcy pewność, że nie zapomnieliśmy o jej/jego bliskim zmarłym. Możesz zrobić to bardzo prosto, np.:
- „Będziemy tęsknić za ……… w te Boże Narodzenie”
- „Będzie nam naprawdę brakować …… w te Święta Bożego Narodzenia, więc nie mogę sobie wyobrazić, jak bardzo będziesz za nimi tęsknić.”
- „Za każdym razem, jak widzę świąteczne pierniczki, przypomina mi się jak piekłyśmy je razem z ……………”.
- „………… będzie zawsze są w naszych serach i świątecznych wspomnieniach”.
- „Chciałbym się z Tobą spotkać i usłyszeć historie o ……… w te Święta Bożego Narodzenia.”
Możesz jeszcze dodać np.:
- „Życzę Ci, abyś znalazła spokój w tym świątecznym czasie. Niech wspomnienia o ukochanej osobie otaczają Cię ciepłem, a Boże Narodzenie przyniesie chwilę ukojenia.”
- „W dniu Bożego Narodzenia, gdy tęsknota jest szczególnie trudna, życzę Ci siły, byś mógł znaleźć pokój w sercu. Niech wspomnienia o bliskiej osobie otoczą Cię światłem w tym trudnym czasie.”
- „Zdrowia i ukojenia w duszy.”
- „W myślach – jestem z Tobą.”
"Wiem, że Święta w tym roku mogą być trudne. Myślę o Tobie i życzę Ci zdrowia. Brakuje mi Twojej Babci Anieli - zawsze piekła tak idealnego makowca... Dziwnie będzie bez niej w tym roku. Mam jeszcze buteleczkę jej malinowej nalewki. Może powspominamy wspólnie w drugi dzień Świąt?"
I to wszystko. To naprawdę nic trudnego!
WYBÓR ODPOWIEDNIEJ KARTKI
Gotowe kartki świąteczne, zwłaszcza te zawierające radosne obrazki i gotowe życzenia „Rodzinnych” lub „Wesołych Świąt”, mogą być nieadekwatne dla kogoś, kto zmaga się ze smutkiem. Wtedy, zamiast tradycyjnej kartki można wybrać jakąś alternatywę – np. prostą kartkę hand-made, zrobioną na zwykłym brystolu, na której będziemy mogli wpisać własną wiadomość.
Pamiętaj, to wcale nie muszą być „idealne życzenia”.
Otrzymanie (często zupełnie niespodziewanych) życzeń może być naprawdę miłą rzeczą, kiedy czujemy się smutni i osamotnieni. Wiele osób przyznaje, że w okresie świąt Bożego Narodzenia czuje się bardziej samotne niż kiedykolwiek. Dla osób w żałobie sama nasza obecność, nie tylko słowa, mogą być balsamem dla duszy. Dzwoniąc lub pisząc dajemy im znać, że nie zapomnieliśmy o nich w przedświątecznej gorączce, ani o ich bliskich zmarłych. Że jesteśmy. To zupełnie niewiele, które może zrobić wielką różnicę.
Jeśli interesuje Cię temat świąt Bożego Narodzenia w kontekście żałoby, przeczytaj inne moje teksty, w których piszę jak przetrwać okres Świąt po stracie oraz jak wspierać innych w tym trudnym czasie.
Izabela Jachnicka
Projektuję i prowadzę osobiste ceremonie pogrzebowe w nurcie „slow farewell” – spokojne, piękne, rodzinne uroczystości, nastawione na przeżycie pożegnania z ukochaną osobą w bezpiecznej, empatycznej atmosferze. Wspieram w żałobie. W wolnych chwilach prowadzę spotkania Death Cafe lub tworzę podnoszące na duchu, czułe kartki kondolencyjne.