Śmierć jako część życia
Jesienne spotkania dyskusyjno-warsztatowe w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" w Warszawie
Jesienne rozmowy o śmierci i żałobie w CAM
Od września 2024 r. wraz z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” zapraszam Was na cykl spotkań i warsztatów pt. „Śmierć jako część życia”. Celem spotkań jest stworzenie empatycznej, bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni do rozmów na temat śmierci, oswajanie i odtabuizowanie tematów związanych z końcem życia oraz poszerzenie wiedzy o procesie żałoby. Spotkania są otwarte dla wszystkich dorosłych mieszkańców Warszawy, nie ma limitu wieku. Są bezpłatne, ale obowiązują zapisy.
Dlaczego otwarte i wspierające rozmowy o śmierci i przemijaniu są ważne?
Przemijanie, śmierć i żałoba dotyczą nas wszystkich. W świecie, w którym śmierć jest przemilczana lub tabuizowana, zatraciliśmy nasze dawne rytuały i oduczyliśmy się zbiorowego radzenia sobie ze stratą i żałobą. W przeszłości, gdy ktoś umierał, to społeczność traciła jednostkę. A dziś wygląda to tak, jakby jednostka traciła całą swoją społeczność. Tymczasem „aby dobrze umierać, potrzebna jest cała wioska”.
Potrzebujemy na nowo nauczyć się obcować z tematem śmierci i przemijania, poszukiwać własnych zasobów, znajdować wsparcie w sobie nawzajem. Każdy ma prawo do poszukiwania wiedzy i odpowiedzi na obawy związane ze śmiercią i przemijaniem, zarówno własnym, jak i w kontekście opieki nad bliskimi.
Jesienny cykl czerech spotkań poświęconych śmierci i żałobie będę prowadzić w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” oraz w filii CAM przy ul. Ceramicznej 9B na warszawskiej Białołęce. Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu, zawsze w środy (poniżej grafik dla poszczególnych miejsc).
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy w poszczególnych placówkach CAM:
CAM Ceramiczna: 11 września, 9 października, 6 listopada i 4 grudnia w godzinach 14:00-16:00 (sala multimedialna)
Zapisy w Punkcie Informacji Senioralnej, pod numerem tel. 723 454 905.
CAM Nowolipie: 18 września, 16 października, 13 listopada i 11 grudnia w godzinach 14:30-16:30 (sala warsztatowa)
Zapisy w Punkcie Informacji Senioralnej, pod numerem tel. 22 636 70 42.
Wrzesień: „rozmowa o śmierci cię nie zabije”
Celem pierwszego spotkania jest oswojenie się z otwartym mówieniem i słuchaniem na temat śmierci i żałoby. Spotkanie odbędzie się w formule „Death Cafe”, czyli rozmów o śmierci przy… kawie i ciastkach.
Październik: krąg żywych wspomnień
Przygotowując się do nadchodzących Dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek porozmawiamy o tym, czym jest budowanie „trwałych więzi” (continuing bonds) z naszymi bliskimi zmarłymi. Zastanowimy się wspólnie jak możemy ich uhonorować / spędzić ten dzień tak, aby poczuć się naprawdę blisko nich.
Listopad: Moja śmierć. Warsztaty umierania
„Warsztaty umierania” oparte o opowiadaną przez prowadzącą historię. Są to warsztaty rozwojowe. Zmierzenie się z faktem własnej śmiertelności pomaga nam odkryć to, co dla nas w życiu ważne.
Grudzień: (do wyboru przez uczestników)
- Współczesne teorie żałoby – wykład i warsztaty
- Jak stworzyć czerwoną teczkę? Co powinno się w niej znaleźć?
- Jak rozmawiać z bliskimi o śmierci? Dlaczego to jest ważne?
- „Mój idealny pogrzeb” – warsztaty artystyczne
Izabela Jachnicka
Projektuję i prowadzę osobiste ceremonie pogrzebowe w nurcie „slow farewell” oraz inne ceremonie (m.in. ceremonie rocznicowe) nastawione na przeżycie pożegnania z ukochaną osobą w bezpiecznej, empatycznej atmosferze. Wspieram w żałobie. Jestem członkinią Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci i Apostolstwa Dobrej Śmierci, a także autorką gry konwersacyjnej na temat śmierci. W wolnych chwilach nagrywam podcast „Ścieżki Żałoby” lub tworzę podnoszące na duchu kartki kondolencyjne. Jeśli podoba Ci się to, co robię, możesz postawić mi kawę 🙂